Zvažujete prodej nemovitosti? Jděte do toho


20. duben 2020

V České republice roste zájem vlastníků o prodej svých nemovitostí. Důvodem je koronavirová krize a obavy, že ceny nemovitostí brzy klesnou. Souvisí s tím i vylidnění bytů, které byly pronajímány přes platformy jako Airbnb nebo Booking.com. Právě majitelé těchto bytů, kteří často financovali své nemovitosti hypotečním úvěrem, který splácejí z příjmů z pronájmů, uvažují o prodeji nejvíce. A já vám doporučuji o tom vážně uvažovat. Podívejte se proč. 

Zvažujete prodej nemovitosti? Jděte do tohoZvažujete prodej nemovitosti? Jděte do toho


Nízké ceny nájmů a následný pokles cen nemovitostí

Jakmile vláda vydala svá první opatření proti šíření koronaviru, byty pronajímané přes platformu Airbnb a další se začaly postupně vylidňovat. Jedná se o velmi kritickou situaci pro pronajímatele, kteří využívali příjmy z pronájmů na splácení hypotečních úvěrů i na živobytí. 

Na realitním trhu se tak objevily tisíce nových nabídek bytů a dalších nemovitostí k dlouhodobému pronájmu, což vedlo k výraznému snížení nájmů až o více než 10 tisíc korun zejména v Praze, ale i v dalších městech. Dříve nebo později se většina majitelů těchto nemovitostí, kteří nemají zajištěný jiný zdroj příjmů, ocitne v situaci, kdy bude muset svou nemovitost prodat. A jakmile bude nabídka nemovitostí narůstat, ceny nemovitostí budou klesat v jednotkách procent. 


Které nemovitosti budou ovlivněny nejvíce

Doporučuji zvážit prodej zejména vlastníkům bytů a domů, které se nacházejí v méně atraktivních lokalitách či na periferiích. Jejich ceny půjdou dolu rapidněji, než je tomu ve městech a na atraktivních místech. Naopak nejméně ovlivněny budou ceny pozemků.

Pokles cen nemovitostí se netýká pouze situace na realitním trhu, ale na celkovém stavu ekonomiky. Řada oborů se zastavila nebo při nejmenším zpomalila svůj běžný chod. To může ovlivnit poptávku po nemovitostech, která s největší pravděpodobností klesne. V kombinaci s navýšením nabídky prodeje nemovitostí je víc než jisté, že se poklesu cen nevyhneme v některých případech dokonce až o 15 %. 


Příležitost pro zájemce o nemovitosti

Pokud to vezmeme z druhé strany, ze současné a nastávající situace mohou vytěžit ti, kteří mají zajištěný dostatečný zdroj příjmů a uvažují o pořízení nemovitosti, ať už z důvodu investice nebo pro bydlení. Pokud by se opakovala ekonomická situace z roku 2008, pravděpodobně dojde k výraznému snížení úroků na hypotečním trhu. Navíc se jedná ještě o zrušení daně z nabytí nemovitosti, což také hraje investorům do karet. V každém případě bych investorům nyní navrhovala s investicí do nemovitostí ještě počkat. 


Prodat nemovitost nyní? Rozhodně ano

Pokles cen nemovitostí je tak v blízké době takřka nevyhnutelný. Pokud jste si pořídili nemovitost jako investici, kterou chcete zpeněžit, s prodejem raději neotálejte. Realitní trh reaguje se zpožděním, změny by se mohly projevit již během příštích měsíců. V opačném případě to může trvat až několik let, než se ekonomika vrátí do normálu a ceny nemovitostí opět porostou. Zároveň bych chtěla na závěr dodat, že jde o můj subjektivní názor na danou problematiku, který jsem si vytvořila na základě svých dlouholetých zkušeností v oboru realit. 

Jako pomoc pro učinění rozhodnutí, zda prodat svou nemovitost, či nikoliv, vám doporučuji zajistit si odhad tržní ceny nemovitosti. Ten vám napoví o momentální návratnosti investice a možném vývoji do budoucna. Ráda vám odhad tržní ceny vaší nemovitosti zpracuji zdarma. Můžeme si zavolat, případně využít některou z platforem pro online videohovor a pobavit se o podrobnostech.

Máte zájem? Napište mi na mstupkova@mmreality.cz. Budu se těšit. #SpolecneToZvladneme


Zpět na výpis článkůSledujte nás