Získat bydlení v Plzni je pro studenty čím dál těžší


1. říjen 2018

Ne každý student je přijat na kolej v místě studia, zároveň ne každý student preferuje bydlení na koleji. Velmi populární mezi studenty je společný pronájem bytu. Univerzitní města včetně Plzně se však potýkají s nedostatkem bytů, s rekordně vysokými nájmy a také s neochotou majitelů pronajímat své byty právě studentům.

Získat bydlení je pro studenty čím dál těžšíZískat bydlení je pro studenty čím dál těžší

Bytů je nedostatek

S příchodem začátku školního roku se rapidně zvyšuje poptávka po bydlení v podnájmu. Koleje ve většině měst nestačí uspokojit veškerou poptávku po bydlení. Zhruba 60 procent ze všech studentů upřednostňuje bydlení na koleji. Zbylých 40 hledá bydlení v podnájmu. Zajímavý je i fakt, že koleje většinou hlásí plný stav těsně po startu registrací, a to i včetně těch soukromých.

Nedostatek bytů dokládá i fakt, že samotní studenti se do hledání bytů pouštějí již o dva týdny dříve než v předchozích letech. Zároveň řada z nich byla neúspěšná a stále hledá i po začátku školního roku. Nedostatek bytů se netýká pouze studentů, ale samozřejmě také rodin s dětmi.

Studenti versus rodiny s dětmi

Obě skupiny mají totiž stejně preference, tedy vícepokojové byty s neprůchozími místnostmi. Každý student tak chce mít své soukromí. Okolnosti ale nahrávají spíše rodinám. Ty mají ve většině případů na získání bydlení větší šanci než právě studenti.

Nevýhod studentů je při pronájmu bytu hned několik. Majitelé bytů totiž často preferují dlouhodobý pronájem, což u studentů není nikdy jistotou. Ti totiž hledají ubytování zejména na jeden rok, přičemž se i v rámci roku v bytě někteří z nájemníků prostřídají. Zároveň mají majitelé bytů obavy z hlučnosti studentů, z večírků a tím pádem i ze zhoršení sousedských vztahů.

Stejně tak studentům jsou pronajímány spíše starší byty, protože vzhledem k většímu počtu nájemníků hrozí větší opotřebování bytu a jeho zařízení. Další nevýhodou může být obava majitele z bonity studentů a fakt, že se na nájem dohromady skládá více lidí, než je tomu v případě jedné rodiny.

Nejvyšší nájmy za poslední roky

V univerzitních městech se potýkáme s nejvyššími nájmy za posledních osm let. Průměrný nájem třípokojového bytu (3+1) v Plzni činí zhruba 13 000 Kč.

Na zvýšení cen nájmů se podílejí i sami majitelé, kteří se svými byty spekulují. S uvolněním bytu na trh čekají až na dobu před začátkem školního roku a vzhledem k vysoké poptávce cenu bytu ještě uměle navyšují. Chtějí z této situace co nejvíce vytěžit. Studentům tak často nezbývá nic jiného než na vysoké nabídky kývnout. Důvodem vyššího nájmu mohou být i výše zmíněné obavy z poškození bytu a jeho zařízení při obývání bytu více osobami.

Každý uvolněný byt je tak rázem rychle pryč, a to i po začátku školního roku.Sledujte nás