Žhavá novinka: Poslanci ruší daň z nabytí nemovitosti


9. červenec 2020

AKTUALIZOVÁNO 16.9.2020: Ve středu 8. července se poslanci shodli na zrušení daně z nabytí nemovitosti, která činila 4 % z ceny nemovitosti. Zákon nyní musí schválit senát a podepsat prezident, což by měla podle všeho být pouhá formalita. Poslanci schválili ještě jednu nečekanou novinku. Která to je?

Žhavá novinka: Poslanci ruší daň z nabytí nemovitostiŽhavá novinka: Poslanci ruší daň z nabytí nemovitosti


Aktualizace 16.9.2020: Už zbývá jen podpis prezidenta

Zákon o zrušení daně z nabytí nemovitostí se trochu protáhl. Důvodem byla pře o ponechání možnosti odpočtů úroků z hypoték, kterou chtěla vláda zrušit. Nakonec se vláda a poslanci shodli na tom, že možnost odpočtu úroků zůstane, ale pouze v poloviční výši oproti současnému stavu (tedy 150 000 Kč). Na úvěry poskytnuté do konce roku 2020 bude však ještě platit současná plná výše 300 000 Kč. Nyní zbývá poslední krok a tím je podpis prezidenta. To by však podle všeho měla být pouze formalita. Účinnost zákona je tak naplánovaná od 1.1.2021.


Daň z nabytí nemovitosti

Původně platila daň z převodu nemovitosti. Tu v roce 2014 nahradila právě daň z nabytí nemovitosti a od roku 2016 ji musí platit kupující. Daň z nabytí nemovitosti se naopak nevztahovala na novostavby a obytné prostory do pěti let od kolaudace. To platilo i v případě přestavby nebytových prostor na bytové. 


Novinka oproti původnímu návrhu

Původní návrh ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) na zrušení daně z nabytí nemovitosti obsahoval také zrušení možnosti odpočtu úroků z hypotečních úvěrů ze základu daně při podávání daňového přiznání. Návrh později pozměnila ODS, která i přes zrušení daně chtěla ponechat možnost odpočtu úroků z úvěru. Sněmovnou tento návrh prošel, až na malou změnu. Nově se mění limit odpočtu úroků z 300 tisíc korun na 150 tisíc. To znamená, že pokud zaplatíte na úrocích víc než 150 tisíc korun ročně, můžete si odečíst ze svého daňového základu pouze zmiňovaných 150 tisíc korun.


Obrana proti spekulantům

Další změnou je změna délky doby pro daň z příjmu při prodeji nemovitosti. Daň činí 15 % z rozdílu mezi cenou při nákupu a při prodeji nemovitosti. Dnes počítáme s délkou pěti let od koupi nemovitosti. Poté se na vás již daň nevztahuje. Nový zákon však počítá s délkou deseti let. Důvodem je zamezit spekulantům skupování nemovitostí a jejich následné prodávání se ziskem. To by mělo pomoct zejména mladým rodinám.

Pokud však v dané nemovitosti máte trvalé bydliště, vztahuje se na vás pouze lhůta dva roky. Poté daň z příjmu platit nemusíte. 


Poslanci si od zrušení daně slibují dostupnější a kvalitnější bydlení

Za zrušení daně z nabytí nemovitosti bojovali poslanci již dříve. Podle nich je daň nelogická a absurdní. Zasahuje totiž lidi na velmi citlivém místě, na vlastním bydlení. Spousta lidí na vlastní bydlení nedosáhne právě kvůli této dani, případně jim velice zkomplikuje cestu za vysněným bydlením. Například podle poslance Dominika Feriho si za tyto ušetřené peníze mohou lidé koupit třeba novou koupelnu či kuchyň. Při ceně nemovitosti například 3,5 milionu korun museli doteď zaplatit částku ve výši 140 tisíc korun, která rozhodně není zanedbatelná.


Už jste daň zaplatili? Přijde vám zpět

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se týká zpětně i těch, kteří nabyli nemovitost od 1. 12. 2019 a dále. Pokud jste daň již v tomto případě zaplatili, přijde vám zpět.


Zpět na výpis článkůSledujte nás