Vyplatí se vám v Plzni pronájem či koupě bytu?


19. červen 2017

Přestože úrokové sazby hypoték začínají růst, jejich průměr se drží stále pod dvěma procenty. V některých městech se tak vyplatí koupě bytu oproti pronájmu. Jak je to v Plzni?

PenízePeníze

Co rozhoduje

Rozhodujícím faktorem je rozdíl mezi měsíční splátkou hypotéky a měsíčním nájmem. V roce 2013 dosáhly ceny bytů svého minima a od té doby rostou. Přesto se na mnoha místech v ČR vyplatí koupě oproti pro nájmu. Ročně totiž lze díky hypotéce ušetřit i desítky tisíc korun.

Koupě bytu se v Plzni vyplatí

Berme v potaz byt o velikosti 72 metrů čtverečních. Průměrná měsíční výše nájmu bytu o této velikosti v ČR je 13 000 korun. Plzeň je v tomto ohledu malinko pod průměrem. Průměrný měsíční nájem zde činí 12 168 korun. Pokud bychom si vzali hypotéku ve výši 80 % z hodnoty nemovitosti (LTV 80 %) a spláceli bychom ji 20 let, výše hypotéky by byla stanovena na 10 957 korun. To znamená, že díky hypotéce ušetříte měsíčně 1 211 korun. To ve výsledku činí 14 532 korun ročně.

Ceny nemovitostí porostou. Stejně tak úroková sazba

Ceny nemovitostí vzrostly meziročně o 10 % a počítá se i s dalším růstem. Podle finančních odborníků se budou úrokové sazby hypoték ještě nějakou dobu držet pod dvěma procenty. Dlouho to ale prý nepotrvá. Není tedy nejvyšší čas na koupi bytu?

Chcete vědět vše jako první? Sledujte mě na sociálních sítích FacebookLinkedIn.Sledujte nás