Vláda ruší daň z nabytí nemovitostí. Co na to senát?


4. květen 2020

Vláda schválila zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí, které předložilo Ministerstvo financí jako pomoc rozhýbat realitní a finanční trh v době koronavirové krize. Návrh nyní putuje do senátu. Co z toho pro vás plyne? A kdy vejde v platnost? O tom vás budu informovat.

Vláda ruší daň z nabytí nemovitostí. Co na to senát?Vláda ruší daň z nabytí nemovitostí. Co na to senát?


Už jste koupili nemovitost? Zrušení daně bude platit i zpětně

Zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % ze smluvní ceny je pozitivní zprávou nejen pro ty, kteří se teprve chystají koupit nemovitost, ale i pro řadu těch, kteří nemovitost již koupili. Zrušení daně bude totiž platit i zpětně, tedy i v případě nemovitostí nabytých nejpozději v prosinci 2019. Ti, jichž se tato situace týká a daň již zaplatili, mohou požádat o vrácení přeplatku. 

V souvislosti s tím se v návrhu objevuje prodloužení časového testu pro příjmy prodeje z nemovitostí z 5 na 10 let, a to z důvodu spekulantů na realitním trhu. Výjimkou je však situace, kdy peníze z prodané nemovitosti využijete na koupi jiné nemovitosti k bydlení.


Plánovali jste odpočet z úroků u hypotéky? Čtěte

Další velkou změnou je pak zrušení možnosti uplatnění odpočtů z úroků u nově uzavřených hypoték na bydlení. Až na pár výjimek. Odpočty úroků si bude moct uplatnit ten, kdo nabude nemovitost nejpozději v prosinci roku 2021. V praxi to znamená, že pokud nabudete nemovitost mezi prosincem 2019 a 2021, nemusíte hradit daň z nabytí a zároveň můžete uplatňovat odpočty úroků. 

Ti, kdo již daň z nabytí nemovitosti uhradili, mohou uplatňovat odpočty z úroků i nadále. 


Povzbuzení zejména pro mladé rodiny

Výše zmíněná opatření by měla pomoci rozhýbat realitní trh a zajistit větší dostupnost vlastního bydlení, zejména mladší generace. Lidé tak nebudou muset mít zvlášť našetřené peníze na daň z nabytí, která může dosahovat desítek až několika stovek tisíc korun navíc. 

Kupující tak dosáhnou na koupi nemovitost mnohem dříve, respektive jim nyní zbyde více peněz, které mohou využít třeba na vybavení či rekonstrukci.


Co dalšího z toho plyne

Ministerstvo financí si od navržené změny slibuje kromě účinné pomoci lidem, pro které bude vlastní bydlení dostupnější, také snížení byrokracie. Jedním z cílů Ministerstva financí je zjednodušení daňového systému. Změna by mohla snížit nároky na počet úředníků až o 500 lidí, což by státu ušetřilo stovky milionů korun. Tím pádem se návrh zákona zatím jeví jako prospěšné pro všechny strany.

Zároveň je nutné dodat, že zrušením daně z nabytí nemovitosti přijde státní pokladna zhruba o 10,6 miliard korun během roku 2020 a v následujících letech o dalších 13,8 miliard korun. Naopak zrušení uplatňování úroků ušetří státní kase zhruba 5 miliard korun.

Potřebujete pomoct s koupí nebo prodejem nemovitosti? Napište mi na mstupkova@mmreality.cz. Budu se těšit. #SpolecneToZvladneme


Zpět na výpis článkůSledujte nás