Richard Kavina: Z většiny klientů se stávají moji přátelé


12. leden 2022

Richarda jsem vám představila při našem prvním rozhovoru po jeho srpnovém úspěchu, kdy se stal TOP makléřem měsíce v Plzeňském kraji. V prosinci se tato skutečnost opakovala, což znamená, že jeho úspěch není náhoda. Proto jsem se ho rozhodla znovu vyzpovídat a zeptala jsem se ho nejen na jeho úspěch, ale také jak prožil rok 2021, jaké má plány, jak vidí vývoj v oblasti realit v následujícím období nebo jak vypadá jeho pracovní den. 

Richard Kavina: Z většiny klientů se stávají moji přáteléRichard Kavina: Z většiny klientů se stávají moji přátelé

Za rok 2021 je to podruhé, co ses stal TOP makléřem měsíce, nyní za prosinec. Čemu za svůj úspěch vděčíš tentokrát?

Ano (úsměv). Byl to strhující konec roku a opět velká čest získat toto ocenění právě ve tvém regionu, který je plný tak skvělých makléřů a makléřek. Úspěšní jsme všichni, ten můj úspěch je založen na vztazích s klienty. Se všemi jsme přátelé a u každého z nich jsem při prodeji či nákupu nemovitosti vždy stoprocentně připraven, a to včetně nejkomplexnějších služeb naší společnosti M&M reality. Samo zázemí jedničky na trhu zaručuje úspěch, samozřejmě se svědomitým pracovním nasazením, našim úspěšným týmem a v neposlední řadě tím nejcennějším – podporou mých nejbližších.

_S3A6481.jpg

Pověz mi, jaký byl tvůj rok 2021? 

Jedním slovem úžasný. Prvním rokem ve firmě jsem dosáhl krásných výsledků, a to jak individuálních, tak týmových. V září TOP makléř regionu, prosinec TOP makléř kraje, za celý rok 2021 v první stovce celé České republiky… To jsou skvělé osobní úspěchy, které předčily mé osobní plány. Ale ani jednoho bych nedosáhl bez našeho týmu. Jak jsem ti říkal při našem posledním rozhovoru, sólisté nemají v tomto oboru šanci. Takže největším úspěchem pro rok 2021 je otevření pobočky v Tachově pod taktovkou Jakuba Belobrada a aby toho nebylo málo, ještě otevření další kanceláře v Mariánských Lázních. To vše za podpory Tomáše Hroudy a samozřejmě i tvé. Skutečnost samotných úspěchů a spokojenosti v práci se promítne i do soukromého života. Miluji svou rodinu nadevše a je krásné, jak se nám v soukromém životě daří. Tedy mohu říci, že předešlý rok byl pro mou rodinu krásný a pracovně velmi úspěšný.

děti.jpg

Co se tedy změnilo od našeho prvního rozhovoru v září 2021?

Zásadní změnou od té doby je budování a vedení mého vlastního týmu. V této chvíli jsou to čtyři začínající makléři a musím říci, že jsou velmi pracovití. Vést tým lidí je vždy velká odpovědnost, ale jejich nasazení a chuť se učit je velmi inspirující. Dost mi to usnadňují a chtěl bych jim tímto také moc poděkovat. Jednoho z týmu bych rád vyzdvihnul, a to Ráchel Holšanovou za úžasné nasazení a jak fantasticky se jí během krátké doby daří. Myslím, že příště tu budeš sedět s ní (úsměv).

trio.jpg

Minule jsme se bavili o tvých plánech za 5 let. Jaké plány máš pro letošní rok?

Martinko, jsou stejné, vždy se snažím efektivně využít čas a příležitosti k osobnímu růstu. Někam se posouvat a učit se novým věcem. Letošní rok je pro mě ve znamení vlastního týmu a rád bych na jeho konci měl stabilní tým čtyř až šesti makléřů seniorů. Znamená to aktivně hledat nové začínající kolegy, a to klidně i bez zkušeností, a dovést je na pozici senior v úspěšném týmu. Tím nejhlavnějším je dostatek času na soukromý život, což se mi díky této práci daří.

duo.jpg

Jak si myslíš, že se bude vyvíjet realitní trh v roce 2022?

Velmi příznivě, a to pro všechny. Realitní trh není nafouknutá bublina, je to prostředí nabídky a poptávky. Jasným faktem pro kupující zůstává, že jde vždy o investici se stabilním růstem. Změny úrokových sazeb a podmínek pro poskytování hypoték v tomto roce budou do zajisté zpomalovat poptávky po novém bydlení a tím také růst cen nemovitostí. Přesto z důvodu kriticky nízké nabídky nemovitostí včetně zvyšování inflace nemůžeme čekat jejich pokles. V tomto případě jsem vděčný za komplexní servis a zázemí tak silné společnosti, jakou M&M reality dnes bezesporu je.

zabradli.jpg

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den? 

Striktní time management. Pro každého, kdo myslí svou práci vážně a chce být úspěšný, je nedílnou součástí. Plánovat a vést si pravidelný pracovní kalendář je základem výsadou dobrého makléře. Je to také způsob, jak nejlépe zapůsobit na své klienty. Ten můj je již rozdělen téměř na minuty (úsměv). Ve stručnosti: začínám v osm ráno v kanceláři, kde se pravidelně až do oběda věnuji administrativě, aktivnímu prodeji, obchodům, péči o klienty, poptávkám, nabíráním nových zakázek atd. Nově teď také svému týmu a jeho progresu. Po obědě jsem většinou do čtyř hodin v terénu na nových nemovitostech nebo prohlídkách těch v mém portfoliu. Pak už je jen rodina a to je úžasné (úsměv).

dite.jpg

Co děláš proto, aby ses ve své práci neustále posouval kupředu?

Naslouchám, v první řadě naslouchám. Každý z kolegů včetně těch začínajících mě může něco naučit nebo mi přinést novou zkušenost. Stejně tak je to i u klientů. Z vlastní zkušenosti vím, že každý jedinec je tak silný, jako je jeho tým a přátelé. To je velmi důležité k tomu jednou dojít na vrchol a být úspěšný. Jak jsem již řekl, mí klienti jsou mí přátelé. Naslouchám a připravuji každý obchod dle skutečností a jejich potřeb. Věřím, že tohle jednou změní realitní trh a všichni si uvědomí nepostradatelnost realitního makléře při prodeji nemovitosti, stejně tak při koupi nového bydlení. Považuji za nezodpovědný hazard s vlastním majetkem provádět takovou transakci svépomocí. Jsou to obchody za statisíce i milióny korun a to si vyžaduje profesionála a nejlépe, když je to do budoucna váš přítel.

_S3A6407.jpg


Chcete začít psát svůj vlastní příběh jako Richard Kavina?

Napište miSledujte nás