Poplatek za vklad na katastru by se měl zdvojnásobit. Dojde k tomu?


18. prosinec 2019

Od ledna 2020 by mělo dojít k navýšení poplatku za vklad na katastr nemovitostí ze současných 1 000 Kč na 2 000 Kč. Vláda schválila návrh zákona již v květnu. Senát ho ale nyní vrátil zpět do Poslanecké sněmovny. Bude se tedy poplatek od ledna zvyšovat, či nikoliv?

Poplatek za vklad na katastru by se měl zdvojnásobit. Dojde k tomu?Poplatek za vklad na katastru by se měl zdvojnásobit. Dojde k tomu?

AKTUALIZACE: Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Návrh již podepsal i prezident. Zákon bude platit od 1. 1. 2020.


Čeho se týká poplatek za vklad na katastr

Návrh na vklad na katastr nemovitostí musíte provést v případě vzniku, změny, zániku, promlčení nebo například uznání existence nebo neexistence z některých práv, jako je nejčastěji vlastnické právo, právo stavby, věcné břemeno, zástavní právo (i budoucí), předkupní právo, správa svěřeneckého fondu a další. O změnu vždy žádá stávající vlastník nemovitosti.

Pokud jste někdy prodávali či kupovali nemovitost, zpravidla jste se s vkladem na katastr nemovitostí již setkali. Vklad na katastr nemovitostí bývá totiž nejčastěji spojován se změnou vlastnického práva na základě převodu nemovitosti z důvodu koupě, dědictví nebo třeba darování v rámci rodiny. A také jistě víte, že v případě financování úvěrem je potřeba provést vkladů kvůli zástavnímu právu banky více. Zdvojnásobení poplatku tedy žadatelé jistě pocítí.

Proč se poplatek zvyšuje

Návrh zákona, který mimo jiné obsahuje také zvýšení poplatků, spotřební daně nebo daně z hazardních her, by měl podle vlády zvýšit příjmy do veřejných rozpočtů. Podle statistik v prvních třech čtvrtletích letošního roku přijaly katastrální úřady v rámci celé České republiky 623 572 vkladů, což by při zdvojnásobení poplatků přineslo do státní pokladny až 800 milionů Kč. Odhad ministerstva financí je o něco střízlivější, protože počítá přibližně s 650 miliony Kč

Hlavním argumentem vlády pro zvýšení poplatku za vklad na katastr je fakt, že se poplatek zvýšil naposled v roce 1994. Tedy to bylo rovněž o 100 % z tehdejších 500 Kč na současných 1 000 Kč. Zároveň chce vláda zvýšením poplatků zalepit díru po vyšších výdajích na důchodový systém, na zvyšování rodičovského příspěvku nebo například na slevy na dopravu.

Zajímavostí je, že poplatek za vklad na katastr je v České republice v současnosti jedním z nejnižších v Evropě. Navýšením se dostaneme zhruba na úroveň Slovenska. Například v Rakousku je výše poplatku obdobná, k tomu ale je k němu potřeba přičíst ještě 1,1 % z ceny nemovitosti. Při srovnávání bychom také měli brát v potaz ekonomickou vyspělost dané země. 

Bude zvýšení platit už od ledna 2020?

Návrh zákona obsahuje zvýšení poplatků již od ledna 2020. V případě, že by ke schválení do té doby nedošlo, musel by se návrh zákona přepracovat s novými termíny, a poté znovu schvalovat jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. 

Nyní to vypadá, že se poslanci sejdou ještě jednou během prosince a zákon, který Senát vrátil, ve většině přehlasují. AKTUALIZACE: Poslanci se již sešli a Senát přehlasovali. Návrh podepsal již i prezident. Zákon tedy bude platit od 1. 1. 2020. 

A tak vám zbývají celkem tři možnosti, jak se zvýšením poplatku naložit. Buď se můžete smířit se zvýšením nebo se můžete pokusit veškeré návrhy na vklady na katastru vyřídit ještě letos s poplatkem 1 000 Kč nebo prodejte svou nemovitost přes M&M reality, kde uhradíme poplatky za vklad na katastr nemovitostí za vás. Nemusíte tak jeho zvýšení vůbec pocítit. 



Sledujte nás