Nebankovní firmy již úvěr bez licence neposkytnou
19. červen 2017
Dosud mohl spotřebitelské úvěry v ČR poskytovat kdokoliv, kdo měl živnostenské oprávnění. Do 1. března včetně bylo možné požádat o licenci pro poskytování spotřebitelských úvěrů od České národní banky. Bez licence totiž nyní není možné díky nové novele úvěry poskytovat. Z 60 tisíc nebankovních subjektů požádalo o licenci pouhých 50. Díky této novele se zvýší transparentnost trhu a posílí se práva spotřebitelů, což beru rozhodně jako pozitivní zprávu.
Práva spotřebitelů posílí
Nebankovní firmy dnes musí splňovat kvalifikační a odbornostní požadavky, musí být důvěryhodné a dodržovat zásady obezřetného podnikání. Končí tedy období, kdy se spotřebitel v případě zájmu o půjčku mohl obrátit na kohokoliv. Spotřebitelům, kteří při žádosti o půjčku byli úspěšní, byla v častých případech jejich nemovitost zatížena nebankovním zástavním břemenem, ze kterého se bylo v mnoha případech těžké vyvázat. Pokud ano, pak za vysoký poplatek. A to nehovořím o úrokových sazbách a pokutách, které byly v případě prodeje nemovitosti až neetické.
Spotřebitel si bude při žádosti úvěru moct ověřit, zda poskytovatel vlastní licenci. Všechny společnosti jsou totiž uvedeny ve veřejném registru, ke kterému má kdokoliv přístup. Kromě výše zmíněných 50 subjektů požádalo o licenci ještě více než dalších 220 subjektů, které mají v úmyslu zprostředkovávat úvěry pro jiné společnosti.
Co na to šedá ekonomika?
Každý poskytovatel úvěrů musí vlastnit minimální kapitál 20 milionů Kč po celou dobu poskytování úvěrů. To je podle ČNB hlavním důvodem, proč z celkem 60 tisíc nebankovních subjektů požádalo o licenci pouze 50. Tuto skutečnosti vidí ČNB jako pročištění trhu, které mu jen prospěje. Kvůli nízkému počtu žadatelů o licenci má ČNB obavy z přesunu některých subjektů do šedé ekonomiky. Je zřejmé, že tato novela šedé ekonomice nezabrání. To ale nebyl ani její účel. Lichvě by měli především zabránit sami lidé, kteří o úvěr chtějí žádat.
Při porušení tohoto zákona, tedy při poskytování spotřebitelských úvěrů bez licence může ČNB udělit danému subjektu pokutu až do výše 20 milionů Kč s tím, že bude subjekty dozorovat přímo na místě.
Nově také platí stejné podmínky pro bankovní i nebankovní subjekty. Půjčit si od nebankovní společnosti by mělo být tedy stejně bezpečné jako od banky. Zákon rovněž upravuje i podmínky poskytování úvěru. Nebonitním klientům již nebude možné úvěry poskytovat.