Makléř roku 2021 Michal Hlavatý: Naslouchám lidem kolem sebe. To mi pomáhá být lepším makléřem i člověkem


31. leden 2022

Michal Hlavatý je skvělým obchodníkem s empatií, jehož klienti se k němu rádi vracejí. Dokáže také budovat pevné vztahy se svými klienty. Tato kombinace s jeho znalostmi a obchodními dovednostmi ho dovedla k prvnímu místu mezi makléři Plzeňského kraje za rok 2021. Nutno podotknout, že se tak stalo i v roce 2019, což rozhodně není náhoda. Proto jsem se ho rozhodla zeptat na pár otázek. 

Makléř roku 2021 Michal Hlavatý: Naslouchám lidem kolem sebe. To mi pomáhá být lepším makléřem i člověkemMakléř roku 2021 Michal Hlavatý: Naslouchám lidem kolem sebe. To mi pomáhá být lepším makléřem i člověkem

Michale, stal ses TOP makléřem Plzeňského kraje za rok 2021. Jaký je to pocit? Čemu vděčíš za svůj úspěch?

Je to pro mě příjemný pocit. A ten pocit je vážně vydřený stovkami a stovkami hodin nejen v samotné práci, pokud makléřinu mohu nazvat prací (úsměv), ale i pílí a častým myšlením, jak si poskládat příležitosti ke klientům a k nemovitostem. Když bych to shrnul, každý telefonát nebo schůzka ohledně nemovitostí ti roztočí mysl a už to v hlavě „jede”.

Makléřem roku ses stal již za rok 2019, což nemůže být náhoda. Vybavíš si rozdíl mezi oběma lety?

To náhoda jistě není. Je to tím, že jsem na sebe přísný a hlavně mě makléřina naplňuje. A když tě práce baví a finančně dobře motivuje, jde o to nejlepší spojení. Rozdíl mezi těmito lety je značný, dříve to byla větší dřina. Rok 2021 tedy také, ale prakticky se prodalo vše, co se nabralo. Tudíž momentálně je ideální doba takzvaných žní, která ale nemusí trvat věčně. Důležité je neusnout na vavřínech a neustále na sobě pracovat.

mhauto.jpg

Dokážeš říct, co se změnilo od našeho prvního rozhovoru před dvěma lety v lednu 2020?

Konkrétně asi ne. Každá doba je trochu jiná a má co do sebe. Těch informací je dnes a denně plno. Ale to, co pro skvělé obchodování potřebuji, to si samozřejmě pamatuji a poskládám si z toho to nejlepší. Je potřeba se každé době přizpůsobit místo hledání výmluv, proč to nejde. Člověk by se měl na překážky dívat jako na výzvu, nikoliv jako na problém. 

Pověz mi, jaký byl tvůj rok 2021? 

Rok 2021 byl přínosný především proto, že lidé začli nakupovat a tedy i více investovat do nemovitostí, zejména z důvodu pandemie. Jejich hlavním cílem se staly především rekreační nemovitosti, tedy chaty a chalupy pro rekreaci z důvodu vzniklé nejistoty v oblasti cestování, nebo byty a domy jakožto investice. Majetek je přece více než jen peníze na účtě, takže si myslím, že i přes rostoucí ceny kupující neprohloupili. Spoustě makléřům se v nejhorších obdobích příliš nedařilo (setkal jsem se s tím několikrát) a tak pro ty z nás, kteří nezaspali, byla tato doba přínosem. Hodně se prodávaly nemovitosti a pozemky v aukcích, které přišly na řadu ve správné chvíli. Naše společnost tak vymyslela dokonalý nástroj proto, aby dala prostor všem poptávajícím na danou nemovitost. Logicky tak cena obvykle šplhala nahoru, ale byli spokojeni jak prodávající, tak kupující, jelikož ti dostali příležitost nemovitost koupit. Nemuseli se tak obávat pořadí na prohlídce, kdy jim kolikrát x nemovitostí nebylo prodáno.

Dále bych rád zmínil, že čas, který člověk do této práce věnuje, se vždy obrátí a zhodnotí. Jak já říkám, není možné neuspět, když se dělá, co má. Životní stránka je samozřejmě také velmi důležitá a byla plná příjemných změn.

Jak si myslíš, že se bude vyvíjet realitní trh v roce 2022?

Ceny nemovitostí pro rok 2022 budou dle mého názoru stagnovat, zvyšující se úrokové sazby u hypoték lámou rekordy, a tak očekávám ochlazení trhu a menší prodejnost. Protože lidé prostě nebudou na nemovitosti mít potřebné zdroje. Prodávající si především budou muset uvědomit, že ceny nemovitostí se podobně jako v létě a na podzim 2021 už možná nebudou šponovat tak vysoko. 

Co děláš proto, aby ses ve své práci neustále posouval kupředu? 

Dělám vše, co mi přijde přínosné pro další rozvoj, a tak se snažím účastnit všech porad a nového dění ve společnosti. Také naslouchám svým kolegům a nadřízeným, protože si vždy člověk něco z jejich nápadu/rady odnese a nějak ho uchopí a přetaví do svého know-how. Co se týče marketingu, jistě spousta z vás ví, že jsem se vydal před nějakou dobou cestou on-line marketingu. Mám svůj web, kam pravidelně píšu články na blog, prezentuji se na Facebooku a pracuji také na e-mail marketingu. Dle mého jde o nejlepší možnou alternativu, jak být vidět prakticky všude. No, a co se svým týmem? Budu rád budovat strukturu, ale když řeknu, že chci jen šikovné lidi, budu chtít možná moc. „Rád mířím vysoko.” Jednoho šikovného makléře už pod sebou mám a věřím, že k němu přibudou i další tací.

fotomh.jpg


Přidejte se do mého úspěšného týmu i vy. Nikdy není pozdě na změnu

Napište miSledujte nás