Jan Sochůrek: Pokud zvládnete svůj time management, může pro vás být práce realitního makléře zajímavá


4. březen 2020

Jan Sochůrek je v současné době jak diplomovaným specialistou se zaměřením na provoz a ekonomiku podniku, tak bakalářem v oboru veřejné správy. Momentálně se věnuje ještě magisterskému studiu, a to vše zvládá při zprostředkování prodejů a pronájmů nemovitostí v Plzeňském kraji a okolí. Honza je již několik let částečně upoután na invalidní vozík, ale ambice, odhodlání a cílevědomost mu rozhodně nechybí. Jak lze vše s nadhledem zvládat, jsme rozebrali v zajímavém rozhovoru.

Pokud si zvládnete organizovat čas, může být pro vás práce makléře zajímaváPokud si zvládnete organizovat čas, může být pro vás práce makléře zajímavá


Honzo, jak dlouho pracuješ u M&M reality? Jak ses k práci makléře dostal?

„K zelené rodině M&M realit jsem se přidal zhruba před 5 lety. Kdy jsem se k této profesi dostal víceméně náhodou, po absolvování osobního pohovoru s Tebou, nynější oblastní ředitelkou a úžasným leadrem. Bylo to po dlouhé rehabilitaci poté, co jsem prodělal autoimunitní zánětlivé onemocnění páteře a musel přehodnotit celý svůj život. Dlouho jsem přemýšlel, kam budu dále směřovat svůj osobní i profesní život. Důležité pro mne bylo najít pracovní pozici s individuální pracovní dobou, která zároveň není fyzicky náročná. Musel jsem a musím brát ohledy na to, aby ji zvládla i osoba s tak závažným zdravotním postižením, které postihlo právě mě. Jedná se o tzv. myelitidu, jenž mne před maturitní zkouškou částečně upoutala na invalidní vozík…"


Jaké byly Tvé začátky a co říkáš na začlenění týmu?

„Rozjezd mého podnikání byl samozřejmě náročný. Ale tak už tomu bývá, když se začnete věnovat něčemu novému. Přesto mě tato práce okamžitě nadchla. V různorodosti pracovní náplně jsem začal brzy orientovat díky mým kolegům a vedoucím, kteří mi vždy ochotně pomáhali s nejasnostmi či prvními kroky, kterými bylo získání klienta, až po dovedení celého obchodního případu do zdárného konce. Největší díky ale patří samozřejmě Tobě Marti, a to za veškerou podporu a pochopení, kterou si dala nejen mně, ale následně i všem odhodlaným nováčkům. Vždy jsem se měl na koho obrátit, a to je při začátcích to nejdůležitější. Já jsem naštěstí začátky své makléřské kariéry v této firmě překonal hravě, ale to by nebylo možně bez podpůrných programů pro začínající makléře, které společnost M&M reality holding a.s. nabízí a stále inovuje." 


Poznámka Martina Stupková Toušová: 

Tříměsíční program pro začínající makléře pořádáme 2x ročně (únor a září). Program vedu vždy já společně s manažery a nejlepšími obchodníky. Cílem projektu je předat začínajícím makléřům cenné knowhow, naučit je týmové práci a komplexnosti, kterou podnikání ve světě realit vyžaduje. Základní náplň programu tvoří obchodní dovednosti, time management, online prezentace & tvorba osobní značky. Řešíme také témata jak se naučit být sám sebou, jak pracovat se stresem a s neúspěchem, případně s výstupem z komfortní zóny apod. Tyto dovednosti a témata se bohužel na většině škol ani ve firmách neprobírají, přestože je považujeme za klíčové nejen v oblasti realit. 


Co studuješ za obor?

„Nyní se ve svém volném čase věnuji dálkovému magisterskému studiu na Metropolitní univerzitě Praha, a to konkrétně stipendijnímu programu Evropských studií a veřejné správy."


Lze skloubit studium s prací realitního makléře?

„Skloubit lze všechno, pokud je člověk dostatečně vynalézavý, ale konkrétně mé vysokoškolské studium se pro práci realitního makléře docela hodí. A díky tomu, že již nemám povinnou školní docházku a přednášky denně v ranních hodinách, mohu se současně soustředit jak na osobní rozvoj, tak na i na ten profesní. Jakožto realitní zprostředkovatel realizujete většinu schůzek, až po pracovní době klientů, ale přesto se tato práce neobejde bez dopoledních administrativních a dalších činností v kanceláři. Jakožto OSVČ si musíte zajišťovat veškeré aspekty svého podnikání a kvalitu služeb s ním spojených hlavně sami, ale díky propracovanému chodu všech divizí této firmy zde člověk není na nic sám a nespočet věcí vám zajistí bezkonkurenční interní systém Stormm."


Poznámka Martina Stupková Toušová: 

Realitní makléři v naší společnosti mají možnost tvorby svého vlastního webu na doméně jménopříjmení.cz zcela zdarma.


Dají se uplatnit znalosti z praxe realitního makléře při studiu a naopak?

„Jak jsem již zmínil, okrajově lze samozřejmě získané znalosti např. z právní oblasti uplatnit i v oboru realit, zvláště nyní, kdy nám vešel v platnost nový zákon o realitním zprostředkování, který v České republice doposud chyběl. A vzhledem k tomu, že se zde dostávám do styku s nejrůznějšími životními situacemi a obchodně právními záležitostmi mých klientů a jejich nemovitostí, dokážu jim díky těmto zkušenostem z teorie i z nabyté praxe lépe poradit a pomoci se ve všem zorientovat a nalézt co nejvhodněší východisko k jejich maximální spokojenosti. Protože pouze spokojení „zákazníci” jsou známkou kvality a spolehlivosti, která na tomto trhu nebyla v podstatě nijak regulována."


Existuje něco, co bys udělal jinak? 

„Existuje hromada věcí, které by člověk při ohlédnutí zpět možná udělal jinak, ale nikdo vám stejně nezaručí, že by to pak bylo lepší. Jde o to, že s přibývajícími léty se na některé věci díváme trochu jinak, což jde ruku v ruce s tím, že se neustále učíme novým věcem. Doba jde stále vpřed a vy i vaše podnikání s ní musíte držet krok. Sami byste přece chtěli získat ty nejlepší služby, za co nejpřívětivější cenu, a to musíte mít vždy na paměti. Je jen na vás jak budete formovat své služby.

Podstatné dle mého názoru je důležité nezaleknout se výzev, které před nás osud postaví, a ani se nevzdávat po nevydařeném pokusu o jeho překonání. Pravdou ale zůstává, že zaběhlé stereotypy se těžko mění, protože člověk si najde tu svou komfortní zónu, z níž se většinou obtížně vystupuje. Proto je potřeba umět se občas zastavit a ohlédnout se např. za uplynulým kvartálem, zhodnotit si své kroky a jednotlivé činnosti. No a následně, bez vytváření mentálních bloků a ospravedlňujících důvodů, proč to či ono nejde, se pustit do změny, která jasně z zhodnocení vyplývá. Právě v takových chvílích jsem nesmírně rád, že jsem poznal někoho, jako jsi Ty. Kolegyně, vedoucí, manager, kouč nebo ředitel, říkejme tomu jakkoli, ale prostě přítele, na kterého se můžeme i ve zdánlivě neřešitelných situacích obrátit. "


Co plánuješ po dokončení studia?

„Abych se přiznal, tak to ještě sám přesně nevím, pravdou ale zůstává fakt, že jsem vždy chtěl pracovat s lidmi, ať už v soukromém nebo veřejném sektoru. Takže tomu nechávám volný průběh."


Jak vypadá Tvůj běžný pracovní den?

„Můj běžný den nelze tak jednoduše definovat, právě kvůli mému zdravotnímu stavu. Co konkretizovat ale lze, je obecná denní náplň realitního makléře, kdy je potřeba během dopoledne zkontrolovat všechny rozjednané komunikace a aktuální stavy jednotlivých rozpracovaných obchodů, a dále odbavit nově získané poptávající zájemce o prohlídky inzerovaných nemovitostí. Potom si také připravit veškeré potřebné podklady a dokumenty před realizací převážně odpoledních schůzek s klienty apod. Hlavním bodem programu každého obchodníka ale zůstává zajištění alespoň jedné nové obchodní příležitosti. V mém případě tedy nemovitosti, kterou přidám do svého portfolia zakázek, o které pečuji, nebo ji rovnou odprezentuji zájemci, podle jehož parametrů jsem danou nemovitost hledal."

    

Doporučuješ při studiu zvolit práci realitního makléře před tradičními brigádami? Proč?

„Nevím, zda lze v tomto případě mluvit o brigádě, protože pokud se této profesi chcete věnovat komplexně, je zde mnoho jednotlivých činností, které však lze delegovat na případné brigádníky. Takže abych odpověděl na otázku, v případě, že si hledáte brigádu, určitě se ne mě nebo tady na paní Toušovou obraťte a my společně s vámi vymyslíme vzájemně přínosné řešení. Klíčové jsou zde vaše časové možnosti a schopnost komunikace s klienty. Já osobně jsem přesvědčen o tom, že pokud si zvládnete zorganizovat svůj čas, může být právě tato práce velice zajímavým povoláním, ale i přivýdělkem. Nabízím totiž možnost stát se mým Tipařem, a přijít si tak na pěkné peníze, bez toho abyste opouštěli současné zaměstnání."


Sochurek
Sochurek
Sochurek
Sochurek


Další zajímavé rozhovory

Makléř měsíce Miroslav Nemček: Není nic lepšího, když vás baví to, co děláte

Manažer pobočky regionu Tomáš Hrouda: Ve svém týmu mám samá esa

Makléř regionu Michal Hlavatý: Když člověk dělá, co ho baví, výsledky se dostaví samyZajímá vás více informací o práci realitního makléře při studiu?

Přečtěte si o našem programu pro studenty.

Program pro studentySledujte nás