Jakub Belobrad: Mou největší zbraní je pokora


22. únor 2021

Jakub Belobrad je podle mého názoru králem pozitivního myšlení, je to charismatický a inspirativní člověk se silnou integritou. Pokud se pohybujete v realitním světě, jistě jste o něm slyšeli. Jakub se rozhodl podělit se s vámi o svůj životní příběh od prvních úvah o vstupu do realitního byznysu až po velké plány se svým vlastním týmem. Nahlédněte do jeho autentické zpovědi v řádcích níže.

Jakub Belobrad: Mou největší zbraní je pokoraJakub Belobrad: Mou největší zbraní je pokora

Do realitního byznysu přes gastronomii

Vystudoval jsem Hotelovou školu v Mariánských Lázních, odkud pocházím, obor hotelnictví a turismus. V tomto městě jsem také mnoho let působil jako číšník, someliér, barista a v pozdější fázi i provozní v místní španělské restauraci pod vedením Davida Böhma. Byla to pro mě obrovská škola, co se obchodních dovedností týče, setkal jsem se s mnoha pozoruhodnými lidmi a snažil se vždy si od nich odnést jen to nejlepší, ať už dovednostmi nebo názory. Bylo to úžasných 8 let.

Když nad tím přemýšlím, můj sen stát se makléřem se datuje už do mých školních let. Roky jsem si s myšlenkou stát se realitním makléřem pohrával a mohl za to hlavně můj dlouholetý přítel a bývalý kolega z oboru Tomáš Hrouda, který mi byl a je v realitním odvětví od počátku vzorem. Je to hlavně z toho důvodu, že přesně tehdy zažíval Tomáš, kterého znám již více jak 20 let, svůj největší kariérní postup. 


Tomáš Hrouda - Manažer pobočky Plzeň 2:

„Jakub je můj dlouhodobý kamarád a už když jsem ho navštěvoval ve špičkové restauraci, kde před M&M pracoval, vždy na mě a na lidi kolem sebe působil velmi solidním a klidným dojmem. Je velmi pracovitý a nic neošulí. Mým cílem mu bylo předat jak práci uchopit moderně a energicky - ostatní dobré vlastnosti si již Jakub přinesl s sebou. Jeho progres je odměnou za naslouchání rad a dobrou práci a přátelství, které rozdává kolem sebe. Přeji mu dobytí mety - pobočky Tachov."


V počátcích u firmy jsem si musel zvyknout na jinou náplň každodenní práce. Podnikání je přece jen odlišné od rituálů zaměstnance, které jsem již měl za ta léta v krvi, a bylo potřeba udělat nelehký krok a vystoupit z komfortní zóny. Asi mou největší nesnází, a mnozí lidé z mého okolí o ní ani nevědí, byla při mém nástupu do společnosti M&M reality absence automobilu. Tento problém jsem ale velice rychle vyřešil a jsem rád, že mi v počátcích častokrát podali pomocnou ruku mí kolegové a přátelé. 

Z oboru služeb jsem si přinesl vlastnost, která je podle mého k práci realitního makléře zcela nezbytná, a to je pokora. Díky ní mohu říci, že pro mě počátky nebyly tolik těžké jako pro mnoho mých kolegů. Když už jsem přece jen měl slabou chvilku, byl mi oporou můj bratr, který mě vždy v mém životě nasměruje správným směrem a v nelehkých chvílích je pro mě elementem důvěry a jistoty, za což mu patří velké díky.


Jeden den jdete spát jako makléř a druhý den se probudíte jako manažer s vlastním týmem...

Poměrně rychle jsem o sobě dal vědět i do vyššího managementu firmy, ačkoliv jsem neplánoval stát se vedoucím tak brzy, vždy jsem měl určitý dar, díky němuž jsem byl často vybrán za vůdce skupiny, někdy i proti své vůli. Když jsem v minulém roce, kdy spousta lidí byla zdevastovaná situací kolem pandemie, oslavoval několik pracovních úspěchů, dokázal jsem rozdmýchat oheň i v pár ostatních lidech, v nichž dřímala jiskra tuto práci zkusit. Jelikož jsem své práci obětoval všechno s jasnou vidinou a cílem, mé okolí vidělo, jak moc mě práce baví a jak se spousta věcí, o které jsem usiloval, podařila, netrvalo dlouho a lidé na mou energii reagovali touhou se mnou pracovat a sdílet tuto pouť. Svým způsobem se tedy dělo vše naprosto přirozeně. 

Naše pobočka si dle mého vede opravdu skvěle, je plná lidí jako já – lidí s touhou se učit, posouvat, naslouchat kritice a jelikož je většina také ze stejného oboru, je i plná potřeby uspokojit koncového zákazníka.

Před několika měsíci jsem si převzal již několik let na trhu působící pobočku M&M Reality Tachov, kromě několika již zajetých matadorů jsem přivedl do týmu nové makléře. Jsou to lvi puštění z klece. :-D Ne, ve vší vážnosti mohu říci, že jsme vytvořili v krátkém čase fungující mechanismus dravých a seriózních obchodníků. Naše spolupráce je od počátku velice přátelská, ale má své pevné zásady. Jelikož jak jsem řekl, tito lidé jsou ve většině případů mí přátelé, mám v sobě určitou míru odpovědnosti, aby se jim dařilo a pobočka prosperovala. Často spojujeme v jednotlivých obchodech své síly a doplňujeme své slabé a někdy i tlumíme své silné stránky. Ve výsledku to pak dává celé smysl a já se s nimi pokaždé rád vidím i slyším.

Jakub Belobrad, Richard Kavina a Jindřich Mottl
Jakub Belobrad, Richard Kavina a Jindřich Mottl


Sebevzdělání je větrem v zádech na vaší cestě

Docházím k Martině Toušové Stupkové již několik měsíců na koučink a myslím, že jsem nemohl udělat lépe. Martina je člověk na svém místě, plná zkušeností jak z obchodu v této profesi, tak při vedení lidí. Občas je potřeba být v kontaktu s někým, kdo vám nastaví zrcadlo a nahlédne na věci jinak. Mnohokrát jsem porozuměl tomu, co říká až s odstupem času, vždy od ní odcházím o něco více připravený na další výzvy. Mě osobně to posouvá velmi mnoho, jak jsem již psal, ve firmě nejsem zase tak dlouho a její cenné rady mi pomáhají se zorientovat v situacích, do kterých se v kariérním životě dostávám prvně. 

Martina má empatii, kterou často nevidíte u lidí v jejím postavení, a myslím, že je nepostradatelným článkem mechanismu fungující společnosti. Já osobně obdivuji nejvíce její nasazení jako manažera i kouče a přátelskou povahu, s níž umí vždy odlehčit nedůležité věci, které nás všechny občas trápí. 


Proč se MLM (multilevel marketing) v M&M nedá srovnat s prodejci léků na hubnutí

Když jsem nastupoval, měl jsem na podobnou pracovní pozici nabídky z dalších firem na českém trhu. Tyto firmy buďto využívaly podobný systém MLM, nebo úplně stejný. Když jdete podnikat do podobného oboru, jako jsou reality, musíte počítat s tím, že nejste zaměstnanec. Stáváte se součástí společnosti, kde jsme na sebe jeden s druhým napojeni a kde každý váš obchodní tah souvisí s dalším. Taháme za stejné lano, někdo tahal více minulý měsíc, někdo bude zase ten následující. Pokud ale stále taháme, nikdy nemůžeme být přetlačeni. Když jsem pracoval v restauraci, také zde fungovala pravidla, za kolik zboží kupujete, kolik odvádíte za nájem prostoru, kolik vás stojí energie provozovny, kolik musejí dostat zaměstnanci, kolik patří státu na daních a kolik je profit. Výsledná částka tak byla jiná než ta, za které surovina doputovala do restaurace, a nikdo se vás také neptal, jak tento mechanismus funguje. 

Společnostem, které využívají jiný systém a jsou spokojeni, přeji, ať jsou spokojeni i nadále. A každému, kdo má pocit, že MLM je chybný, mohu jen vzkázat, že já osobně k němu nemám výhrady. Jelikož pracuji ve společnosti, kde MLM funguje, jak má, prakticky od svého nástupu stále karierově rostu a pokud to tak půjde dále, nemám důvod být nespokojen.

Jakub Belobrad
Jakub Belobrad


Jsem makléřem 21. století

Není to tak dlouho, co mě oslovila jedna má kamarádka z Mariánských Lázní, shodou okolností dokonce brigádně pracuje poblíž své školy u jiné české RK jako asistentka a tipařka, měla si vybrat moderní nástroj podnikatelů pro svou školní práci a požádala mě o shrnutí systému stormm. Stormmbook je úžasný systém. Je evidentní, že tento nástroj je přelomový a v českém měřítku nenahraditelný. Často jsem byl u klientů, kteří mě napřímo oslovili, právě díky tomu, že od počátku své kariéry využívám jak tento systém stormm, tak spolupráci s profesionálními fotografy. Jsem rád, že jde společnost cestou západní civilizace, kde jsou tyto moderní makléřské nástroje v jisté míře již mnoho let. 

Článek, který jsem pro slečnu vytvořil, byl rozsáhlý, a proto jen ve zkratce řeknu, že stormm je jeden z důvodů, proč začít jako makléř právě u M&M reality. Každý z nováčků na mé pobočce jej využívá a velice rychle se díky němu zorientovali na realitním trhu, skoro bych řekl až v rekordně krátkém čase.


Ambice vám pomáhají v rozvoji 

Rád bych svou realitní činnost směřoval na Plzeňsko a Karlovarsko. Když jsem na počátku své kariéry u firmy M&M přišel z Mariánských Lázní do Plzně, mnoho kolegů si myslelo, že v neznámém prostředí se mi bude hůře pracovat. Faktem je, že jsem se v Plzni velice rychle zorientoval a potkal při své práci mnoho skvělých klientů. Tito lidé mě neustále udržují v domnění, že jsem udělal a dělám správně. V Plzni bych určitě rád zůstal a polovinu týdne směřuji veškeré své aktivity právě na toto území. 

Myslím ale, že území na Tachovsku má obrovský potenciál, a proto druhou část každého týdne směřuji svou pozornost se svým týmem právě tam. Do budoucna bychom rádi, abychom lidem na Tachovsku a okolí ukázali potenciál jejich nemovitostí a díky moderním nástrojům a postupům, které jsem se v Plzni naučil, i nemovitosti zhodnotili v jejich prospěch. Několikrát se nám již například podařilo využít díky skvělé práci mých kolegů prohlídkových dní s následnou internetovou aukcí. Je to přesně ta cesta, kterou bychom chtěli jít a díky které chceme, aby se o nás mluvilo. Pokud tohoto docílíme, myslím že budu pro teď spokojený. 


Jindřich Mottl, makléř z Jakubova týmu:

„Jakuba znám již řadu let. Jakožto rodák z Mariánských Lázní jsem měl tu čest zakusit jeho gastronomické umění, které bylo vždy na vysoké úrovni. Jeho chování bylo vždy profesionální a věděl jsem, že i když změnil obor, bude ho vykonávat svědomitě a na nejvyšší úrovni, což se mi ze 100 procent potvrdilo. I díky tomu jsem reagoval na jeho inzerát, takže mu vlastně vděčím za tuhle úžasnou práci."


Co se dlouhodobých cílů týče, stále bych své působení chtěl rozšiřovat po západních Čechách. Velice rád například prodávám v mém rodišti (Mariánské Lázně), z kterého jsem často kontaktován lidmi z mé již zmíněné minulosti. Je pro mě radost se s těmito lidmi znovu střetnout a pomoci jim v řešení jejich realitních problémů a budu rád nápomocen i nadále.

Snímek obrazovky 2021-02-22 v 13.35.17.png
Jakub Belobrad


Největším úspěchem je partnerství, největší zbraní pokora

Pozice, na které se nacházím ve svém pracovním a osobním životě, je přesně to, o co jsem od svých školních let usiloval. Každé z mých rozhodnutí a kroků mě přivedlo přesně na toto místo, někdy jsem potřeboval od života popostrčit, někdy mě popostrčili lidé v mém okolí. Ale jsem tam, kde mám být. Myslím, že i když se priority člověka mohou rychle měnit, nakonec vás život vždy vrátí na tu správnou kolej s cílovou stanicí. Má kolej a cílová stanice je být šťastný člověk, kterého baví jeho zaměstnání a je obklopen pozitivními lidmi s podobným myšlením. Mohu s klidným svědomím říci, že takový můj život momentálně je. 

Myslím, že každý dotažený obchod ke svému konci se spokojenými klienty na obou stranách je vítězstvím. Náš obor vyžaduje mít velký přehled o aktuálním dění v realitách, financích, právním systému, daňové povinnosti, současně sledovat veškeré novinky v těchto odvětvích, což není v dnešní situaci snadné. Současně je potřeba být velký diplomat a hovořit s lidmi s patřičnou pokorou, vždy ale zcela otevřeně a upřímně, což není vždy úplně jednoduché. 


Richard Kavina, makléř z Jakubova týmu:

„Jakub nám jednoduše změnil život. Díky němu jsme v oboru, který nemá žádné hranice. Navíc jeho vedení a styl práce, který je nám vlastní, nás dovedl k úspěchu ve velmi krátké době. Jednoduše proto, že jeho výsledky a kariéra jsou pro nás velkou motivací. Takže díky, příteli."


Pokud bych měl skutečně hovořit o největším dosavadním úspěchu, nebudu se bavit o obchodu, ale o utvrzení mnoha mých klientů v tom, že se dá práce realitního makléře vykonávat jinak, než byli zvyklí z minulosti, a že se opravdu chci stát jejich realitním partnerem na celý život. To je koncept, kterým se snažím vést své lidi a rád povedu každého nově příchozího člena mého týmu. Důkazem toho budiž fakt, že oba makléři, kteří nastoupili do mé struktury koncem roku 2020 (Jindřich Mottl a Richard Kavina), se stali v jejich prvním měsíci působení nejlepšími nováčky v regionu a svými výsledky o sobě dali velice rychle vědět realitnímu světu. Nemohu být více hrdý.

Snímek obrazovky 2021-02-22 v 13.35.24.png
Jakub Belobrad


Chcete začít psát svůj vlastní příběh jako úspěšný realitní makléř?

Napište miSledujte nás