2020 je rokem chat a chalup. Prodávají se nejlépe za poslední roky


7. prosinec 2020

Chataření zažívá letos boom. Poptávka po rekreačních objektech vzrostla v posledních měsících téměř o třetinu. S rostoucí poptávkou vzrostla samozřejmě i jejich cena. To nahrává do karet zejména prodávajícím, kteří za svou nemovitost samozřejmě chtějí co nejvíce. Cena u takového objektu může pak vzrůst i o milion korun, o čemž se na vlastní kůži přesvědčili makléři Zbyněk Růně s Tomášem Glückem.

2020 je rokem chat a chalup. Prodávají se nejlépe za poslední roky2020 je rokem chat a chalup. Prodávají se nejlépe za poslední roky

První vlna 

Zájem o rekreační objekty vzrostl už na jaře, kdy k nám dorazila první vlna koronaviru a s ní související vládní opatření. S příchodem příjemného počasí lidé nechtěli trávit volný čas ve městech, ale spíše v přírodě. Svou roli zde hrálo také omezení cestování do zahraničí. Často tak kupující slevovali ze svých požadavků na stav či vybavenost rekreačních objektů. Rekreační objekty jako první volbu lidé mají i z důvodu rostoucích cen rodinných domů, které jsou leckdy pro ně finančně nedosažitelné.

Zájem roste především o chaty a chalupy s možností celoročního využívání. Lidé tak často volí místo koupě bytu právě chatu či chalupu. Svou roli zde hraje mimo jiné také práce z domova, kterou lidé nechtějí trávit zavření v bytech. Poptávku po rekreačních objektech umocňují také relativně nízké úrokové sazby úvěrů, které podle dostupných informací zatím výrazně stoupat nebudou. 


Prodávající těží nejen z vysoké poptávky, ale z pečlivě připravené obchodní strategie

V případě vysoké poptávky obecně platí, kdo dá více, ten kupuje. Na tomto principu funguje také relativně nový aukční portál od M&M reality. Nemovitost se vloží do aukce s danou vyvolávací cenou a zájemci pak po omezený čas mohou přihazovat částky na cenu, za kterou jsou ochotni danou nemovitost financovat. Cena nemovitosti se díky profesionálně prezentované nemovitosti může oproti vyvolávací ceně zvýšit i o desítky procent. Rozhodují přitom i malé detaily. Proto je při prodeji výběr správného realitního makléře klíčový. Může jít totiž i o milion korun. Jak dlouho musíte pracovat, abyste vydělali milion korun? :-)

Své o tom vědí makléři z ředitelství Plzeňského kraje Zbyněk Růně a Tomáš Glück, kteří získali výhradní zastoupení pro prodej rekreačního objektu k celoročnímu užívání v Plzni na Valše. Díky pečlivě nastavené obchodní strategii, kdy makléři nemovitost důkladně prohlédli, zmapovali poptávku pro danou lokalitu a připravili pomocí home stagingu a profesionálních fotografií nemovitost k prezentaci, se podařilo za jeden den uskutečnit přes 40 prohlídek. Z důvodu tak vysokého zájmu se rozhodli ještě tentýž den využít možnosti vložit nemovitost do aukce. Zde dostali příležitost všichni zájemci, kteří nakonec k vyvolávací ceně dohromady přihodili více než milion korun. Obchod poté dotáhli makléři do úspěšného konce i po administrativní stránce a nyní jsou všechny strany spokojené. Prodávající získal za svou nemovitost více, než očekával, a kupující získal nemovitost v lokalitě, která pro něj byla naprosto klíčová. 

128769938_1097800913967412_396319122526160537_o.jpg

Rekreační nemovitost v Plzni na Valše

Můj tip: Příležitost investovat

Ne každý, kdo by rád trávil víkendy i dny v týdnu na chatě či chalupě, má možnost takovou nemovitost financovat z vlastních zdrojů či úvěrem. To může být příležitost pro ty, kteří zdroje mají. Nabízí se koupě rekreační nemovitosti s následným pronajmutím těm, kteří by tuto možnost rádi využili. Vlastnit rekreační nemovitost “navíc” se pak hodí jako dobrý zdroj příjmů nebo třeba na stáří. 

Do budoucna ceny spíše neklesnou, ale s prodejem neotálejte

V případě, že přemýšlíte nad prodejem nemovitosti, je momentálně vhodná doba. Ceny by do budoucna výrazně klesat neměly, růst se ale oproti předchozím období zpomaluje. Na řadu lidí také zatím ještě ekonomicky nedolehla opatření proti koronaviru, proto je po nemovitostech poptávka zatím relativně vysoká. To se ale v budoucnosti může změnit i s příchodem případné další vlny epidemie a dalších vládních opatření. 

DSC0320007.jpg

Zleva Tomáš Glück a Zbyněk Růně s kolegy na ředitelství v Plzně.


Chcete, aby naši makléři pomohli s prodejem vaší nemovitosti?

Napište miSledujte nás